אימון לאוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים

שמי יניב, אני בן 40, מאמן אצל דניס כ- 30 שנה ומתוכם 13 שנה מדריך אוכלוסיות מיוחדות. כמו כן אני מתמחה בצילום של אירועי אומנויות לחימה, תחביב שהופך למקצוע בזכות הפעילות בשיטה.

כמו כל צעיר לאחר צבא יצאתי לטיול הגדול לחיפוש עצמי, אם כי הטיול לא היה במזרח הרחוק אלה בין עבודות מזדמנות, ספרים למודעות עצמית, אבחונים וטיפולים.
אלא היו 4 שנים מרתקות בהם עסקתי בשאלה: מדוע אני לא מצליח לממש את עצמי ולחיות חיים שאני אוהב?
לאחר חיפוש ושיטוט הגעתי למסקנה שכשם שמה שמעקב אותי מלפרוץ, הן בעיות פיזיות ומנטליות כך המזור לבעיותיי טמון בעשיה פיזית ומנטלית.
בגיל 25 עברתי משבר אישי שהיווה נקודת היפוך בחיי והבנה לגבי במה אני רוצה לעסוק בחיים.
בנובמבר 2001 החלטתי להיכנס לנושא ההדרכה ונצמדתי למשפחת הנובר כמדריך. במהלך אותה תקופה הגיעה למרכז בהרצליה קבוצה ממרכז לשיקום של הקיבוצים. מיד נוצר בינינו קליק וזמן מסוים לאחר תחילת האימונים כבר התחלתי לאמן אותם לבד.
בתפיסת האימון שלי כמדריך, אני רואה חשיבות עליונה להדרכת אוכלוסיות מיוחדות בכלל ובעלות צרכים מיוחדים בפרט משום הגיוון בהדרכה והשבחת האימונים.
מדריך בקבוצה בעלת צרכים מיוחדים נאלץ להתעכב על פרטים שבקבוצה רגילה פוסחים עליהם והיו משביחים ומשפרים את ההדרכה.
שילוב של ילד אחד עם צרכים מיוחדים ברמה תפקודית גבוהה בקבוצה רגילה תורם ליכולת ההכלה של הקבוצה את האחר והשונה.
אימון של שעה מורכב בדרך כלל מ-15 דקות חימום וכושר, בהם מכינים את הגוף לעבודה ומעלים את יכולות הגוף על ידי תרגילי ריצה, כוח וגמישות. בהמשך אנו מקדישים כחצי שעה ללימוד נושא מסוים כגון הגנה עצמית, קראטה או ג'ודו. בשיעור נלמדים תרגילים ולאחר מכן מיושמים בסימולציות של קרב. בסוף האימון אנו מקדישים זמן להרפיה והטמעת ערכים של כבוד, נורמות התנהגות ומסוגלות בתפקוד חברתי.
מה שעומד כנר לרגלי בהדרכה זה אנשים שנהנים מהאימון, מסוגלים להגן על עצמם ולהשתלב בחברה, שהרי בסופו של דבר אנו עומדים כשווים בפני הקדוש ברוך הוא, מנהל הבנק והתוקף הפוטנציאלי.
באופן יותר מעשי אומר כי המטרה "הגדולה " שלי היא לבסס את שיטת דניס-הישרדות בחינוך המיוחד בארץ ובחו"ל. בדרך ישנן מטרות קטנות יותר כמו הגדלת הקבוצה הקיימת ופתיחת קבוצות נוספות.
לסיכום אוכל לומר כי יש לי עדין דרך ארוכה לעשות על מנת לעשות את הדבר המושלם עבורי אך אני בדרך הנכונה.

אוס
יניב ברק
סנסאי דאן 5